STATUT FUNDACJI
TERESY SZUMOWSKIEJ
„SZANSA DLA CIEBIE”
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja ma prawo powoływać oddziały terenowe, filie, spółki, zakłady i przedstawicielstwa dla realizacji tożsamych celów statutowych, łączyć się z innymi fundacjami.
- Fundacja jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa o działalności pożytku publicznego) (Dz. U. 2003 r. Nr 96 poz. 873).
- Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego zgodnie z art. 4 tej ustawy, na rzecz ogółu społeczności.
- Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
- Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych czyli na prowadzoną przez siebie działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych, o ile działalność taka zostanie zarejestrowana.
- Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku; osiągany dochód przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
- Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
- Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, barwy, medale honorowe, nagrody i wyróżnienia oraz przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów Fundacji.
Rozdział II
- Prowadzenie i wspieranie szeroko pojętej edukacji społeczeństwa.
- Prowadzenie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
- Pomoc socjalna.
- Fundacja realizuje swoje cele w zakresie edukacji, rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz pomocy socjalnej poprzez:
1) w zakresie edukacji:
- prowadzenie niepublicznych placówek kształcenia (szkół) wszystkich typów: podstawowych, średnich i wyższych,
- budzenie zainteresowań artystycznych w społeczeństwie poprzez organizowanie służących temu procesowi działań takich jak: wystawy, festiwale,
- przeglądy artystyczne,
- działalność wydawniczą,
- promocję osób utalentowanych w kraju i za granicą,
- współpracę z samorządami i organami rządowymi w zakresie doskonalenia prawa i mecenatu społecznego nad edukacją w tym artystyczną,
- występowanie z wnioskami o wydanie lub zmianę ustaw albo innych aktów prawnych w zakresie: spraw objętych zadaniami stowarzyszenia, zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP,
publiczne wyrażanie opinii w sprawach dotyczących szkolnictwa, - prowadzenie kasy wzajemnej pomocy dla twórców i pedagogów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej,
- organizowanie grup samokształceniowych w miejscowościach, w których dostęp do placówek oświatowych jest szczególnie utrudniony,
- organizowanie kursów i szkoleń,
- organizowanie warsztatów
- promocję osób utalentowanych w kraju i za granicą.
2) w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej:
- prowadzenie doradztwa indywidualnego dla osób niepełnosprawnych w różnych sprawach życiowych z dziedziny prawnej, psychologicznej, społecznej i pedagogicznej,
- inspirowanie władz samorządów lokalnych do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz wyrównania szans osobom niepełnosprawnym,
- organizowanie usług rehabilitacyjnych wynikających z potrzeb niepełnosprawnych a także możliwości ich zaspakajania,
- zgłaszanie wniosków pod adresem władz samorządowych i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz parlamentarzystów,
- świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i kolizjach drogowych poprzez pomoc w organizacji opieki psychologiczne i rehabilitacji.
3) w zakresie pomocy socjalnej:
- wspieranie i niesienie pomocy osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.
2. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. O rozpoczęciu i zakresie przedmiotu działalności gospodarczej decyduje Zarząd Fundacji.
Rozdział III
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 5000 złotych (pięć tysięcy) oraz nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku działania.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
- Dotacji, darowizn, spadków, zapisów rezydentów i nierezydentów krajowych i zagranicznych.
- Dochodów z własnej działalności statutowej nieodpłatnej i odpłatnej oraz gospodarczej, jeżeli taka zostanie podjęta na mocy obowiązujących w tym zakresie przepisów.
- Dochodów z majątku ruchomego, nieruchomego oraz praw majątkowych Fundacji.
- Subwencji, datków i grantów.
- Zysku z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego w kraju i za granicą, odsetek bankowych.
- Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację i na jej rzecz.
- Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:
1) udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa,
w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2) przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie jest bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań statutowych Fundacji,
4) zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
Rozdział IV
- Rada Fundacji.
- Zarząd Fundacji.
- Rada Fundacji składa się z od 3 (trzech) do 6 (sześciu) osób.
- Rada Fundacji jest organem kontroli i nadzoru, odrębnym od organu zarządzającego i nie podlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru oraz posiada uprawnienia inicjatywne i opiniodawcze.
- W skład Rady Fundacji wchodzą osoby fizyczne lub prawne. Członków pierwszego składu Rady Fundacji powołują Fundatorzy. Następnych członków Rady Fundacji na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada Fundacji.
- Osoby prawne reprezentowane są w Radzie Fundacji przez osoby do takiej reprezentacji upoważnione z mocy odrębnych przepisów prawa.
- Członkowie Rady Fundacji nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
- Członkowie Rady Fundacji nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Rada Fundacji wybiera ze swego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady.
- Posiedzenia Rady Fundacji odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Rady Fundacji zwołuje Zarząd Fundacji z własnej inicjatywy, na wniosek 1/3 członków Rady Fundacji lub Fundatora.
- Posiedzenia prowadzi Przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia Wiceprzewodniczący.
- Na posiedzeniach Rady Fundacji mogą być obecni: Fundator i członkowie Zarządu.
- Każdy Członek Rady Fundacji ma prawo wglądu do całości dokumentacji Fundacji.
- Rada Fundacji podejmuje decyzji w formie uchwał.
- Z zastrzeżeniem postanowień § 24. Statutu, uchwały zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej polowy członków Rady Fundacji. W razie równej ilości głosów przeważa głos prowadzącego obrady. Uchwały Rady Fundacji w sprawie odwołania lub powołania członków Zarządu zapadają w głosowaniu tajnym.
- Pracami Rady Fundacji kieruje jej Przewodniczący, który pozostaje w stałych kontaktach z Zarządem Fundacji i Fundatorem.
- Kadencja Rady Fundacji wynosi 3 (trzy) lata. Osoba przystępująca do Rady Fundacji w trakcie trwania kadencji, kończy swą działalność w Radzie Fundacji z dniem upływu tej kadencji. Nie wyklucza to możliwości wybrania tej osoby do Rady na czas trwania następnej kadencji.
- Ustanie członkostwa w Radzie Fundacji następuje z chwilą:
1) upływu kadencji
2) śmierci
3) złożenia rezygnacji
4) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych
5) odwołania, zgodnie z procedurą wskazaną w ust. 3 i 4
3. Odwołania Członka Rady Fundacji może nastąpić w przypadku zaistnienia innych niż wskazane w ust. 2 pkt 1) – 4) okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez Członka Rady Fundacji albo powodują utratę zaufania do danego Członka Rady.
4. Odwołania Członka Rady Fundacji, o którym mowa w ust. 3 może nastąpić, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi co najmniej 2/3 aktualnego składu Rady Fundacji. Glosowanie w tym przedmiocie jest tajne i nie bierze w nim udziału Członek Rady Fundacji, którego wniosek dotyczy. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
5. Z zastrzeżeniem ust. 6, powołanie Członka Rady Fundacji może nastąpić, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi co najmniej 2/3 aktualnego składu Rady Fundacji. Wniosek powinien zawierać wskazanie kandydata na Członka Rady Fundacji wraz z uzasadnieniem. Glosowanie w przedmiocie nowego Członka Rady Fundacji jest tajne.
6. Wnioski, o których mowa powyżej są składane do Zarządu Fundacji. Powołanie nowego Członka Rady Fundacji jest możliwe, jeżeli Fundator nie zgłosi sprzeciwu co do osoby kandydata.
- Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
1) nadzór nad realizacją celów Fundacji,
2) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji zgodnie z procedurą wskazaną w § 25,
3) ustalanie zasad wynagrodzenia członków Zarządu Fundacji oraz podpisywanie z nimi stosownych umów,
4) wytyczanie głównych kierunków działania Fundacji,
5) zatwierdzanie opracowanych przez Zarząd programów działania Fundacji,
6) proponowanie zmian Statutu i opiniowanie projektów zmian Statutu przedstawionych przez Fundatora,
7) ocena prawidłowości wykorzystania majątku i środków finansowych Fundacji,
8) ocena rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Fundacji,
9) wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd.
- Zarząd Fundacji składa się z 2 (dwóch) do 5 (pięciu) członków, w tym Prezesa Zarządu Fundacji powoływanych i odwoływanych przez Radę Fundacji.
- Pierwszy skład Zarządu Fundacji powołuje Fundator.
- W skład Zarządu Fundacji nie mogą wchodzić osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Kadencja członków Zarządu trwa 5(pięć) lat.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą:
1) upływu kadencji
2) złożenia rezygnacji
3) śmierci
4) odwołania Członka Zarządu zgodnie z ust. 6.
6.Odwołanie członka Zarządu następuje w przypadku:
1) wykonywania działalności, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji Członka Zarządu,
2) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu,
3) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
4) zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej.
7. Zarząd może powołać, jako swoje ciało doradcze, Zespół Programowy, złożony z osób skupionych wokół idei Fundacji.
- Zarząd Fundacji kieruje jej bieżącą działalnością i reprezentuje Fundację na zewnątrz.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej polowy członków. Uchwały, o których mowa w ust. 3 zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3 Członków Zarządu Fundacji.
- Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes. W przypadku zaciągania zobowiązań lub rozporządzania prawem o wartości przekraczającej jednorazowo bądź łącznie w okresie jednego roku na rzecz jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych, kwotę przekraczającą 50.000,00 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych), do ważności transakcji wymagana jest uchwala Zarządu Fundacji.
§ 28.
- Do kompetencji Zarządu Fundacji należy:
1) zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji:
a) w sprawach majątkowych wymagany jest podpis dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezesa lub Wiceprezesa,
2) zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich wynagrodzenia,
3) uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji w oparciu o założenia uchwalone przez Radę Fundacji,
4) realizacja programów działania Fundacji,
5) sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji wymaganego przepisami rachunkowości i rocznego sprawozdania z działalności Fundacji zgodnie z ustawą o fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego, a następnie przedkładanie ich do rozpatrzenia przez Radę Fundacji oraz podawanie sprawozdania do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na stronach internetowych Fundacji,
6) uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nieprzewidzianych Statutem do kompetencji Rady Fundacji,
7) występowanie z wnioskami w sprawie zmian w Statucie, połączenia, utworzenia oddziału Fundacji lub likwidacji Fundacji.§ 29.Zarząd odpowiada przed Radą Fundacji za realizację celów statutowych Fundacji oraz za prawidłowość i celowość (racjonalność) działań podejmowanych przez Fundację.§ 30.- Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy lub być zatrudnieni na podstawie innych stosunków prawnych.
- Wynagrodzenie członków Zarządu będzie wypłacane bez naruszania zasobów finansowych przekazanych przez Fundatorów na fundusz założycielski Fundacji.
Rozdział V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE§ 31.Decyzję w sprawie zmiany Statutu, celów działania Fundacji oraz likwidacji Fundacji podejmuje Fundator na wniosek Zarządu lub z własnej inicjatywy po zasięgnięciu opinii Rady Fundacji.§ 32.- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
- Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Radę Fundacji.
- Majątek pozostały po likwidacji, likwidator przekaże innej organizacji społecznej realizującej cele podobne do zawartych w niniejszym Statucie.
Teresa Szumowska
Fundator